Една от дейностите на НГФ “Българка” още от първите години е разработването на проекти и програми за реализиране на целите на организацията.
- “Насърчаване участието на жените в местното самоуправление” – 1999 г. Проектът е по Програма “Подкрепа за реформата в местното самоуправление” на Фондацията за реформа в местното самоуправление, която е реализирана с финансовата подкрепа на Американската агенция за международно развитие. Участват клубове на НГФ “Българка” от 6 града, които работят в партньорство с общинските власти и други местни организации.
- “Повишаване на здравната култура на жените и изследвания за степента на остеопороза” – 1999 г. По проекта е работено в осем града. Включени са беседи и скринингови изследвания.
- “Граждани срещу престъпността” – 1999 г. Проектът е свързан с разработване на превантивна програма за обучение в софийските училища. Реализиран е съвместно с отдел “Превенция” на МВР.
- Есенни школи по изкуствата “Копривщица” - 1999 – 2003 г. Целта на този проект е да се подпомогне творческата ориентация на деца и младежи от цялата страна, като се създадат благоприятни условия за работа в екип под ръководството на известни в своята област творци. За място е избран град Копривщица. Проектът се изпълнява съвместно със Сдружение “Димчо Дебелянов - Копривщица” и Фондация “Д-р Стамен Григоров” с финансовата подкрепа на Комитета за младежта, физическото възпитание и спорта.
- “Да бъдем здрави, това зависи от нас” - Образователна кампания – 1999 – 2000 г. Съвместен проект с Фондация “Жени без остеопороза” с участието на клубове на НГФ “Българка” от цялата страна.
- “Законопроект за равните възможности на жените и мъжете” – 2000 г. Информационна кампания в структурите на НГФ ”Българка” за разясняване на законопроекта. Проектът е реализиран съвместно с Фондация “Отворено общество”.
- “Репродуктивно здраве” – 2000 г. Съвместен проект с Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, Фондация “Репродуктивно здраве” и Клуб “Българка” в Петрич.
- “Враца - зелена и чиста” - 2000 г. По проекта е работено съвместно с Министерството на околната среда и водите и Фондация "Развитие на гражданско общество".
- “Жените в армията” – 2000 г. Съвместен проект с Министерство на отбраната. Участват девойки от домове за сираци в Брацигово, Долна Баня и Стара Загора.
- “С билки се лекува и безработицата” – 2000 – 2001 г. Разработен е от клуба на НГФ “Българка” в гр. Омуртаг в рамките на проекта “Иновационни практики в България” на Фондацията за реформа в местното самоуправление. “Да помогнем сами на себе си” е мотото на проекта на клуба, чиято цел е намаляване на безработицата в общината, като се използва нов подход към проблема. Осъществен е в два етапа. Вторият е обект на финансиране от Програма ФАР ЛИЕН. Партньори на НГФ “Българка” са Община Омуртаг, Бюро по труда - Омуртаг, Търговско-промишлена палата – Търговище. Проектът е награден с Грамота “Поощрение” от Делегацията на Европейската комисия в България на националния конкурс за най-добър проект “Направено в България с подкрепата на Европа”.
- “Социални и здравни проблеми на твоя град”- 2000 – 2001 г. Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Фондация “Конрад Аденауер” и фирма ИТОНГ - България. Благодарение на добрата съвместната работа с местните структури на Форума, са организирани 15 семинара в различни градове на страната. Заключителният етап на “пътуващия семинар” е в столицата.
- “Училище по родолюбие” – 2000 и 2001 г. Двуседмична лятна школа за деца от български семейства, живеещи в чужбина. Целта е малките българчета да посетят и обогатят познанията си за България. Проектът е реализиран съвместно с българското представителство на УНИЦЕФ и от Националната агенция за младежта и спорта.
- Подпомагане на групи в неравностойно положение за тяхната социална интеграция – 2001 г. Проектът за обучение на девойки от домове за сираци в Брацигово и Долна баня е по програма “Подобряване на социалната среда” на Фондацията за реформа в местното самоуправление. Подкрепен от Община Долна баня, Община Брацигово, Европейска мрежа на жените в полицията България, Международна организация по миграция, Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, Асоциация Анимус.
- Майчин център “Българка”, Враца - 2001 г. Проектът за създаването на център “Българка”, който да предоставя комплекс от социални услуги за деца и семейства в риск, е по програма ФАР “Развитие на гражданското общество” и е разработен със съдействието на местни НПО и фондации.
- “Жените могат” – 2001 - 2004 г. Проект на Gender Task Force – България за обучение на жени-лидерки, млади момичета и жени-ромки за участие в политическия живот.
- “Правов ред, лична сигурност и европейско поведение” – 2004 г. Проект за провеждане на обществени дискусии в София, Габрово, Бургас и Русе и издаване на брошура със стенограма от обсъжданията – съвместно с фондация “Конрад Аденауер”.
- “Българският проект през 21-ви век” - 2005 г. Проект за провеждане на обществени дискусии в Троян, София, Стара Загора, Варна, Велико Търново, Смолян, Петрич, Благоевград, Ямбол – съвместно с фондация “Конрад Аденауер”.